/* */

Tünel Kalıp Sistemi Nedir? TOKİ Yapım Sistemi

Tünel kalıp sistemi, TOKİ yapım sistemi ile özdeşleşmiş bir uygulamadır. Binaların çok daha sağlam ve dayanıklı olmasına izin veren bu sistem, bazı detaylar ışığında oluşturulmaktadır. Müteahhidin günlük döngü içinde kalıp ve duvarları dökmesine izin veren uygulamalardır. Hızı, kaliteyi ve doğruluğu esneklik ile buluşturan, modern bir inşaat tekniğidir. Bu tür yapılarda temellerin inşa ve kalıp zorluklarından ötürü yapımı kolay olan ve yükü temele doğru bir biçimde dağıtan kirişsiz radye kullanılmaktadır.
Tünel kalıp sistemi farklı uygulamalarda yer bulur. Verimli bir yük taşıyıcı inşa edilmesine izin verir. Hapishaneler, kışla, öğrenci yurdu, otel ve konut blokları yapımında ve ardışık hücresel yapılara uygun projelerde yoğunlukla kullanılır.
celik-kalip-elemanlari

İlginizi çekebilir: Döşeme Tipleri ve Özellikleri

Tünel Kalıp Sistemi Nedir?

Betonarme binalarda taşıyıcı duvar ve döşemelerin çelik kalıplar ile tek uygulamada betonlanmasını mümkün hale getiren bir tekniktir. Döşeme ve duvarların birlikte betonlanması hem tek parça halinde hem de rijit bir yapı meydana getirir. Böylece daha fazla katlı binaların inşa edilmesi söz konusu olur. Büyük bir kısmı deprem riski altında bulunan ülkemizde yapıların depreme dayanıklı olması için tünel kalıp sistemi en iyi çözümler arasında yer almaktadır. Yıkımları minimuma indirmek için tünel kalıp sisteminden yararlanılabilmektedir.

Tünel Kalıp Sisteminin Faydaları ve Zararları

Tünel kalıp sisteminin faydaları ve zararları vardır. Öncelikle faydalarından bahsedelim. Kalıp, her proje için ayrı ve özel olacak şekilde tasarlanmaktadır. Sistemin tekrarlayan doğası ve prefabrik yapıların kullanımı, bütün inşaat sürecini daha kolay hale getirmektedir. Sonuç olarak hızlı ve pürüzsüz bir çalışma deneyimi mümkün olmaktadır. Ağır malzemelere ve makinelere oranla yüksek miktarda yapılan ilk yatırım maliyetine karşın bu yapılar uzun vadede maliyet avantajı sağlamaktadır. Tekrar eden üretim süreçleri sebebi ile verim çok yüksektir. İnşaat hızı ise diğer kalıp sistemlerinden daha yüksektir. Bu nedenle projelerin hızlı bir şekilde tamamlanması kaçınılmazdır. Üretim sürecinde hazır üretim materyallerin tercih edilmesinden dolayı işçilik maliyetleri de minimize edilmektedir. celik-kalip Tünel kalıp sistemi ile üretim hızı artar, ancak yapıların kalitesinden asla ödün verilmez. Kalite düşmediği gibi aksine artırılır. Kalıbın hassas ölçülerinden dolayı minimum hazırlık süresiyle direkt olarak dekore edilen yüksek kaliteli duvarlar ve plakalar oluşturulur. Uygulamanın denetlenmesi, takibi ve kalite kontrol süreçleri de aynı oranda azalır. Sonuç olarak maliyet tasarrufu sağlanır. Tünel kalıp sistemi tercih edilerek inşa edilen kalıplar, binanın dizaynında ve yerleşiminde esneklik sunar. Tünel kalıp sisteminin en mühim özelliği ise şüphesiz ki depreme karşı dayanıklılıktır. Binalar tek parça yapı olarak tasarlandığı için depreme karşı dayanıklılığı yüksek yapılar oluşturulmaktadır.

Tünel kalıp sisteminin zararları ve dezavantajları hususunda şunlardan söz edebiliriz:
İlginizi çekebilir: Deprem Nasıl Oluşur? Adım Adım Anlatım

TOKİ Tünel Kalıp Sistemi Kullanıyor Mu?

TOKİ binalarının inşa edilmesinde tünel kalıp sistemi tercih edilmektedir. Bu nedenle herhangi bir depremde TOKİ yapıların dayanıklılık sergilediği bilinmektedir. Güvenli ve sağlam yapılar oluşturmanın en basit yollarından biri olan bu uygulama, yıkımları en aza indirmek için en iyi çözüm yolu sunmaktadır.


Tünel Kalıp Sistemi Depreme Dayanıklı Mı?

Tünel kalıp sistemi depreme dayanıklı binalar inşa etmek için en iyi çözümdür. 1999 senesinde gerçekleşen Marmara Depreminde tünel kalıp sistemi ile inşa edilmiş olan yapıların diğer binalara oranla yüksek dayanım sergilediği görülmüştür. Bundan dolayı kalıp sisteminin depreme karşı dayanıklı bir uygulama olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

İlgili İçerik:
İnşaat Mühendisi Ne İş Yapar?
Müteahhit nasıl olunur? Nasıl başlanır ve gerekli şartlar?

Sedat Yıldız 24/04/2023

tünel kalıp sistemlerinin aksesuarlarını üretiyoruz ihtiyac durumunda Türkiye’nin her yerine gönderi yapıyoruz,ilginize teşekkür ederiz.

Yanıtla

Yorum Bırak

TOP