/* */

Emsal Nedir? Emsal Hesaplama Nasıl Yapılır?

Planlı alanlar imar yönetmeliği, katlar alanı katsayısını, yapının inşa edilen bütün kat alanlarının toplamının imar parselindeki alanına oranı şeklinde açıklamaktadır. Emsal ile söz konusu olan KAKS’tır. Peki, emsal tam olarak nedir? Emsale dahil olmayan alanlar hangileri? Emsal hesaplama ve diğer detayları açıkladık.

Emsal Nedir?

Bir binanın ulaşabileceği boyutlar, bazı hesaplamalar ile ortaya çıkmaktadır. Bu hesaplamalar KAKS ve TAKS verileri ile elde edilmektedir. İnşaatın yapılacağı arsanın imar planı da dikkate alınarak yapılan hesaplama işlemleri arasında emsal hesaplama da bulunuyor. Emsal, bir inşaatın kat alanı katsayısı şeklinde tanımlanmaktadır. Kat alanı kat sayısı yani KAKS olarak da bilinmektedir. Herhangi bir arsaya yapılabilecek toplam net inşaat alanı anlamına gelmektedir. KAKS ve emsal terimleri aynı anlamı taşımaktadır. emsal-nasil-hesaplanir

İlginizi çekebilir: Ada/Parselden Adres Bulma Kılavuzu – En Basit Yöntem

Emsal’e Dahil Olmayan Alanlar

Hangi yerlerin emsal hesabına dahil olmayacağı hususunda planlı alanlar imar yönetmeliği iki ayrı madde açıklamıştır. Planlı alanlar yönetmeliğinin 21 numaralı maddesi emsal hesaplama yaparken dahil edilmeyen bölümler hakkında bilgi vermektedir. Buna göre tam anlamıyla toprağın altında kalması sebebi ile emsal hesabına dahil edilmeyen alanlar ile kat sayısına konu edilmeyen katların hiçbir cephesi kazı ve tesviye yapılarak açığa çıkarılamamaktadır. Emsal hesaplama konusuna dahil edilmeyen alanlar; yangın merdiveni, bodrum katı, çatı katı, otopark ve asansör gibi yerlerdir. emsal-hesabi-nedir

Emsal Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emsal hesaplama işlemlerini kolaylıkla yapabilmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için arsanın büyüklüğünü ve emsal değerini bilmeniz yeterlidir. İmar planı üzerinde belirtilen emsal değeriyle bir arsanın alanı çarpıldığında o arsaya yapılabilecek maksimum metrekare inşaatı hesaplanabilmektedir. Bir arsa üzerinde 2.05 emsal var ise 1000 metrekarelik bir arsa üzerinde en çok 1000×2.05 yani 2050 metrekarelik bir inşaat alanı yapılabilir demektir.


İlginizi çekebilir: Statik Proje Nedir? Mimari projeden farkı nedir?

Çanakkale Bina Projelendirme Ofisi

Altungazi Yapı Mühendislik olarak inşaat sektörünün her kolunda alanında uzman ekibimizle hizmet vermekteyiz. Yapı müteahhitliği, projelendirme, evrak takibi gibi pek çok kolda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yılların tecrübesi, kaliteli teknik ekip, geniş network ağımızla birlikte sizlere en iyi hizmeti vermeye hazırız.

Sizler de Altungazi Yapı Mühendislik kalitesi ile çalışmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerik:
Anahtar Teslim İnşaat Süreci Hakkında Bilmeniz Gerekenler
1915 Çanakkale Köprüsü ve Tüm Detayları

Yorum Bırak

TOP