/* */

Subasman Yapımı Nasıl Olmalıdır? En Önemli Detaylar

Bu yazımıza konu olacak subasman komple betonarme binalarda yapılan subasmanın aksine prefabrik, ahşap gibi yapılara temel görevinde kullanılan subasmandan bahsedeceğiz.
Günümüzde şehirden kırsala kaçışlar çok hızlı bir geçiş sürecine girdi. Köylerde ve kırsal alanlarda kafa dinlemek için kısa süreli konaklamak amacıyla genellikle prefabrik ev, taş ev, ahşap ev veya konteyner gibi çözümlerle kişiler kendilerine konaklama alanları oluşturma yoluna gittiler. Bu yola giren kişilerin karşısına çıkan ilk şey subasman olacaktır. Subasman bu yapıları yapmak için kişilerin öncelikle ihtiyacıdır. Bu sebeple bizde yazımızda subasman hakkında çok önemli bilgilere yer verdik.

İlginizi çekebilir: Subasman Maliyeti Hesaplama – En Basit Yöntem

Subasman Nedir?

Subasman üzerine konulacak olan yapıyı adından da bir nebze anlaşılacağı üzere yüzey sularının etkilerinden korumak, yapıyı bir miktar yükseltmek için yapılan betonarme yapıya denilmektedir.
Subasmanlar betonarme bir yapıyla tümleşik veya farklı türden(çelik, ahşap, prefabrik…) bir yapıya temel görevi görüp tij, epoksi gibi bağlantı elemanları ile yapıyla bağlantı sağlanabilmektedir. canakkale-subasman-yapimi

Subasman Yapımı Nasıl Olmalıdır?

Subasmanlar boyutu, arazi yapısı kot farkları ve talepler yönünden yapım metodunda farklılıklar olabilmektedir. 2 temel yöntemle subasman yapılabilmektedir. Birinci yöntem genellikle yüksek subasman perdelerinin olduğu yerlerde kullanılır ve şu şekilde yapılır: canakkale-subasman-yapimi-nasil-olmalidir

İkinci yöntem daha kısa ve basit olarak yüksekliği düşük subasmanlar için uygundur ve şu şekilde yapılır:
İlginizi çekebilir: Kaba İnşaat Nedir? Kaba İnşaat Kalemleri Nelerdir?

Subasman Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere subasman yapımı oldukça basit bir işlemdir. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlara dikkat edilmemesi durumunda üzerine yapılacak yapı subasman çevresinden taşabilir, subasman diş bırakabilir veya yükseklik farklarından dolayı subasman üzerine ilave şap atılması gerekebilmektedir.
1) Çapraz Gönyelere Kontrol Edilmeli
Yapımı planlanan subasman proje üzerinden yatay ölçülerin yanı sıra çap bir pozisyonda olmaması için köşelerde diğer çapraz köşelere ölçümler yapılması ve bu ölçümlerin hesaplanan ile aynı olması gerekmektedir. Tüm kenar ölçümleri doğru olsa bile köşe ölçümleri farklı olan subasmanlar doğru ölçülerde olmayacaktır.
2) Beton Dökümünde Üst Kot Referansları Olmalı
Kalıplar çakıldıktan sonra öncelikle kalıpların kot seviyeleri kontrol edilmelidir. Daha sonra tabliyenin orta bölgelerine ip çekilere veya ara ara kazıklar dikilerek betonun üst kotu için referans noktaları belirlenmelidir. Bu referanslar yerleştirilirken betonun yüzey düzgünlüğüne zarar vermeyecek şekilde planlanmalıdır. canakkale-subasman-yapimi-nasil-olmali
3) Toprak Dolgular Doğru Sıkıştırılmalı
Subasman içerisinde toprak dolgu kullanılması durumunda muhakkak kepçe ile iyice sıkıştırılmalı, sıkıştırıldıktan toprağın oturması için aşırı olmamak suretiyle sulama yapılmalıdır. Sulama sonrası en az 1 gün beklenmesi daha sağlıklı olacaktır.
Toprak iyi sıkıştırılmaması ve sulanmaması ilerleyen süreçte toprağın yapı yükü ile oturmasına. Bu da yapıda çatlama ve zeminde boşlukların oluşmasına sebep olacaktır.

Çanakkale Subasman Yapımı ve İnşaatı

Yılların verdiği tecrübe ile Çanakkale subasman yapımı inşaatı ve anahtar teslim inşaat hizmetleri vermekteyiz. Yaptığımız işleri garantili ve taahhütlü olarak yapmaktayız.
Altungazi Yapı Mühendislik olarak yaptığımız işlerle her zaman prefabrik üreticisi firmaların tercihi olduk. Sizler de problem yaşamayacağınız usulüne uygun doğru olarak yapılmış bir subasman yaptırmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerik:
Subasman Nedir? Subasman Perdesi Nedir?
Kaba İnşaat m2 Maliyeti Hesaplama
Taş Ev Nasıl Yapılır? Örnek Taş Ev Modelleri

Yorum Bırak

TOP