/* */

Emsal Nedir? Emsal Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnşaat ve gayrimenkul alanlarında kullanılan pek çok farklı terim var. Bunlardan biri de emsal. Yani bir diğer ismi ile KAKS. Tapu parsel sorgulama işlemlerinde de öne çıkan emsal, çoğu insanın merak ettiği terimlerden. Peki, emsal nedir? Emsal hesabı nasıl yapılır?

Emsal Nedir?

Emsal, tapu parsel sorgulama işlemlerinde karşılaşılan bir sözcük. Bir diğer kavram ise TAKS. Bu iki terim, esasen tapu işlemleri esnasında kontrol edilmesi gereken durumları ifade eder. Özellikle de toprak yatırımları için alım yapılmadan evvel binanın yapılacak olan arsasının en çok kullanım alanını doğru bilmek önem arz eder. Binanın net inşaat alanı, yatırımınızın getirisini direkt olarak etkiler. Aynı zamanda, yalnızca yatırımlık değil, satın alarak yaşamayı planladığınız konutunuzun imar planına uygun biçimde yapılmış ve tapusunun da problemsiz olması lazımdır. Dolayısıyla emsal ve TAKS gibi kavramlardan haberdar olmanız şarttır. canakkale-emsal-nedir- Kat alanı kat sayısı olarak da tanımlanan KAKS yani emsal, herhangi bir binanın kat alanı kat sayısını açıklamaktadır. Kat alanlarının tümünün, toplam arsa alanına göre en çok ne kadar oranda olabileceğini ifade eder. Emsal nedir diyenler için kısa açıklama olarak; arsa üstüne yapılabilecek net inşaat alanını belirtir diyebiliriz. KAKS ile emsal aynı anlama gelir. Bir arsanın alanıyla maksimum net metrekare inşaat alanı hesaplanmaktadır.
Mesela, Geyikli’de 0,40 veya %40 emsal var gibi bir cümle işitebilirsiniz. Bu cümle, bin metrekarelik bir arsa üstünde en çok 1000 x 0,40 = 400 metrekarelik net inşaat alanı yapılabileceğini göstermektedir.
Emsal artışı, parsellerin birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Fakat kentsel dönüşüm yetkisinin devir edildiği kurumlara emsal artışı için üst sınır getirilebilmektedir. Emsal artışı, birleştirilen parsel alanlar ne denli büyük olursa o kadar fazla olmaktadır. Eğer bu yerde yol genişletme yapılıyor ise veya park için alan ayrılıyorsa, ek inşaat hakkı da elde edilebilir. Emsal artışı nedeniyle daha geniş ve ferah bir yapılaşma söz konusu olabiliyor. canakkale-emsal-nedir-emsal-hesaplama-nasil-yapilir

İlginizi çekebilir: Ada/Parsel Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emsal’e Dahil Olmayan Alanlar

Emsal nedir açıkladık. Şimdi de emsale dahil olmayan alanlardan söz edelim. Bu alanlar kanunlar doğrultusunda açıklanmış olup, bu alanların neler olduğu şu şekilde listelenmiştir: Yukarıdaki alanlar emsale dahil edilmez. Emsal hesabı yaparken bu yerlerin çoğunun konumlandığı binalarda dikkatli olmak önemlidir. Teknik hesabın muhakkak uzman kişiler tarafından yapılması, yanlışlık olmaması son derece önem arz eden bir husustur. Çünkü yapı denetim şirketleri ile yerel yönetimlerin gerçekleştireceği kontrollerde sorun çıkmaması amacıyla bu gerekli bir durumdur. İnşaatın hızlı şekilde başlaması ve iş güvenliği kurallarına uyum sağlayarak tamamlanmasında emsal hesabının doğru yapılmasının etkisi vardır.
Teknik hesaplamalar hususunda mimarlar ve inşaat teknisyenlerinden destek alınması hukuki anlamda da istenmektedir. Bu nedenle de bir inşaata başlanırken bütün yasal mevzuat taranmalı, hesaplamalar da usule uygun olarak eksiksiz şekilde gerçekleştirilmelidir. Yapı inşasına uygunluk kontrollerinin yapılarak başlanması, bütün sürecin problemsiz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

İlginizi çekebilir: En Popüler Çanakkale Satılık Arsa Yerleri

Emsal Hesaplama Nasıl Yapılır?

Teknik olarak bütün kriterlerin karşılanması ve emsal hesabı gibi hesaplamaların doğru yapılması gerekmektedir. Ayrıca deprem yönetmeliğine uygun hareket edilmeli ve bu doğrultuda emsal hesabı da atlanmamalıdır. Emsal hesabı yaparken emsale dahil olmayan alanlar da bilinmelidir. Emsal oranı x arsa alanı ise emsal hesabında kullanılan formüldür.


Çanakkale Mimarlık Ofisi: Evrak Takibi ve Proje Yönetimi

Değerli arsalar ancak değerli yapılarla süslendiği zaman daha değerli hale gelir. Arsalarınızın imar durumu belgesi alınması, yapı projelendirilmesi, proje yönetimi ve müteahhitliği alanlarında destek almak için en güvenilir ve kaliteli hizmeti sunmak için hazırız.

Altungazi Yapı Mühendislik olarak Çanakkale mimarlık ofisi departmanımızla sizlerde bizimle çalışmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerik:
İnşaat ruhsatı nedir? Nereden, nasıl alınır?
Prefabrik Temeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Taş Ev Nasıl Yapılır? Örnek Taş Ev Modelleri

Yorum Bırak

TOP