/* */

Fosseptik Çukuru Nedir? Nasıl Yapılır?

Foseptik çukuru, evsel atık suların birincil arıtımını gerçekleştiren üniteler olarak düşünülebilir. Konutta oluşan atıkların toplanması bir alternatif olsa da şehrin kanalizasyon şebekesine bağlantısı henüz yokken palyatif ve geçici bir çözüm olarak görülmelidir.

Fosseptik Çukuru Nedir?

Fosseptik, barınma ve hizmet alanlarından çıkan atık suyu arıtmak için kullanılması gereken temel sanitasyonun bir parçasıdır. Bir fosseptik, evsel atık suyun birincil arıtımı için bir arıtma sistemidir. İçinde bu suların içerdiği kirliliğin ayrıştırılması ve fizikokimyasal dönüşümü gerçekleştirilir. Bu sayede bu sularda bulunan katıların dekantasyon ve sedimantasyon yoluyla giderilmesi mümkündür.

Foseptik çukuru temel amacı, kanalizasyonu belirli bir süre almak ve depolamaktır. Böylece katılar yapının dibine yerleşir ve kanalizasyonda bulunan yağ tutulur. Birincil arıtma yapılabilmesine rağmen etkinliği düşük ve sınırlıdır, öyle ki bu atık su doğaya salındığı takdirde koku ve hoş olmayan bir görüntü oluşturmanın yanı sıra toprağı ve suyu kirletme potansiyeline sahiptir. canakkale-fosseptik-cukuru-nedir Foseptik tanktan biraz daha ileri düzeyde arıtılan biyoçürütücü tanklar söz konusu olduğunda, sadece tuvaletten gelen atıkların girebileceğini belirtmekte fayda var. Bu şekilde gider ve lavabolardan gelen su başka bir yol izlemek zorundadır. Bunun nedeni, septik tanka ulaşan suyun deterjan ve sabun içermesi olasılığıdır. Bu maddeler, kanalizasyonun ayrışmasını sağlayan mikroorganizmaları öldürebilir.
Foseptik çukurunun normal bir şekilde çalışabilmesi için temizlik ve tıkanıklık açma konusunda uzmanlaşmış firmalar tarafından düzenli olarak yapılan temizlik ve bakımın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Böylece çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları önlenebilir. Atıkların emilmesinin doğru şekilde gerçekleşmesi için uygun ve yeterli araç ve gereçlerin kullanılması gerektiğinden, işin uzman bir firma tarafından yapılması önemlidir. Şirketi seçerken, kaliteli hizmet deneyiminden emin olmak için sertifikalı ve alanında uzman olduğunu doğrulamak şarttır.

İlginizi çekebilir: Subasman Nedir? Subasman Perdesi Nedir?

Fosseptik Çukuru Nasıl Yapılır?

İlk olarak, foseptik çukuru inşası için bazı teknik yönlere uymak gerekir. Fosseptik montajı konut, işyeri veya endüstriden en az 30 metre uzakta olmalıdır. Malzemesi duvar, beton, polietilen veya güvenlik ve dayanıklılığı garanti eden başka bir malzeme olabilir. Septik tank için ideal boyut kullanım ihtiyacına ve kişi sayısına göre değişmekle birlikte minimum 1.250 litredir.
Foseptik çukurunun çalışması için adımlar malzemenin biriktirildiği ve boşaltma işleminde anaerobik bakteriler tarafından ayrışmaya uğradığı ilk tankta başlar. Bu tank, fermantasyon tarafından üretilen gazların atmosfere kaçabileceği bir kaçış valfi içerir.
canakkale-fosseptik-cukuru-nasil-yapilir
Birinci tanktaki birikime göre mevcut sıvı ikinci bir tanka yönlendirilir ve bu sıvı çakıl ve kumdan oluşan bir filtreye veya belirli bir firma tarafından üretilen bir filtreleme ortamında yönlendirilir. Filtrelendikten sonra sıvı, üçüncü bir tanka düşer ve burada yeniden kullanıldığında çevreye geri verilir veya klor ile işlenir. Herhangi bir sızıntı su tablasını ve artezyen kuyularından gelen suyu kirletebileceğinden, bir fosseptik kurarken dikkatli olunmalıdır.

İlginizi çekebilir: Prefabrik Temeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fosseptik Boyutu Nasıl Belirlenmelidir?

Bu öğeler, biriken atık üzerinde kimyasal ve fiziksel olarak etki eden, kanalizasyonun ilk arıtmasını gerçekleştiren birimler olarak kabul edilebilir. Amaç, kanalizasyonun belirli bir süre için alınması ve depolanmasıdır. Bu süreç, temel sanitasyonun hala herkes tarafından erişilebilir olmadığı ve kamusal bir kanalizasyon toplama şebekesinin bulunmadığı kırsal alanlarda, küçük ve büyük şehirlerde çok yaygındır.
Foseptik çukuru kurulumu için konuttan en az 30 metre ve yakındaki herhangi bir su yolundan 15 metre uzaklıkta bir foseptik tankı inşa edilebilir. Ayrıca konut ile foseptik çukuru arasındaki mesafenin korunmasının yanı sıra, atık akışını kolaylaştıracak şekilde arazinin en alçak kısmına kurulum yapılması da önemlidir.


Çanakkale Fosseptik Çukuru Yapımı ve İnşaatı

Altungazi Yapı Mühendislik olarak köy ve merkezi alanlar dışında sayısız olarak yaptığımız subasman, taş ev, betonarme yapılar ve ahşap evlerin fosseptik çukurları ile birlikte inşa ettik. Sizler için size yeterli ölçü ve malzemedeki fosseptiği arsanızdaki en uygun konuma yerleştiriyoruz.

Sizlerde Altungazi Yapı Mühendislik kalite ve güvencesiyle iş yapmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili İçerik:

Prefabrik Temeli Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Taş Duvar Nasıl Yapılır? Örnek Taş Duvar Modelleri
Kaba İnşaat m2 Maliyeti Hesaplama

Yorum Bırak

TOP